Süreyya Oral arşivi

Bir kültür ve sanat merkezi

Gençlik Parkı, bir fikir olarak ortaya çıktığı günden itibaren başkent Ankara’da toplumun her kesiminden insanı bir araya getirmek amacıyla planlanan ve yaratılan bir mekandır. Park, konumu itibariyle de kentin merkez noktasını belirler. Tren garı, II. TBMM Binası,  opera binası ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile Gençlik Parkı, çok çeşitli toplumsal gruplardan kentlilerin buluştuğu alandır.

Böylece Gençlik Parkı, Ankara’nın kültür ve sanat tarihindeki en önemli mekanlardan biri olmuştur. Türkiye’nin en ünlü sanatçıları Gençlik Parkı’nda konser vermiş, ülkenin dört bir yanından gelen tiyatro grupları burada seyirciyle buluşmuş, park pek çok kitaba ve şiire konu olmuştur.

Aşık Mahzuni Şerif | Süreyya Oral arşivi
Gençlik Parkı, Türkiye'nin en ünlü sanatçılarına ev sahipliği yapmıştır.
Kevser Tanrıkurt | Süreyya Oral arşivi

Herkes için buluşma noktası

Gençlik Parkı, tarihi boyunca her gruba hitap eden nitelikleriyle, Ankara’nın bütün semtlerinden insanları ağırlamıştır.

Böylece Gençlik Parkı, 80 yıllık tarihi boyunca, başkentin merkezinde yer alması sebebiyle Türkiye’nin bütün siyasi ve konjonktürel değişimlere şahit olurken, aynı zamanda Ankara’nın ve Türkiye’nin tüm renklerini barındıran bir kent mekanı olarak gelişmiştir.

Dericizade Ankara Arşivi
Süreyya Oral arşivi

Bir hikayeniz mi var?

Parka dair anılarınızı ya da fotoğraf, kartpostal, pul, bilet, kıyafet, gazete/dergi gibi nesnelerinizi bizimle paylaşarak Gençlik Parkı Belgesel Projesi’ne katkı sağlayabilirsiniz.

Dilerseniz, projeye dair fikirlerinizi de bizimle paylaşabilirsiniz.

Katkı yapın